Domov Autá
Kategória:

Autá

Reklama

Zriedkavá kondenzácia počas dažďa a sneženia je normálna. Stáva sa to vo všetkých autách. Zvyčajne pomáha prepnúť klimatizáciu na zahmlievanie okien.

Ak to nepomôže a okná sa pravidelne zakalujú, musíte nájsť a odstrániť príčinu. Tu je uvedené, s čím môže zahmlievanie súvisieť.

Každý zdroj vlhkosti vyvoláva zahmlievanie. Mokrá bunda postupne vysychá a výpary stúpajú do vzduchu. Keďže okná vozidla sú počas chladného počasia zvyčajne zatvorené, vlhkosť sa usadzuje na oknách.

Čo robiť
Zapnite klimatizáciu a nasmerujte prúd vzduchu na zahmlené okná. Ak máte vyhrievané čelné sklo, môžete ho tiež zapnúť. A ak je to možné, odstráňte mokré veci. Vodič si môže napríklad vyzliecť bundu a odložiť ju na druhý rad sedadiel alebo do batožinového priestoru. Týmto spôsobom sa zadné okná zahmlia ako prvé. Je menej pravdepodobné, že budú počas jazdy slúžiť na viditeľnosť ako predné okná.

Stránky: 1 2

Reklama

Princíp všetkých zariadení je rovnaký. Po inštalácii kamery na jedno miesto ju musíte pripojiť k zadnej časti vozidla, viesť predlžovací kábel od gadgetu do prednej časti kabíny a vložiť kábel do zariadenia, na ktorom sa bude zobrazovať obraz.

Na tento účel budete potrebovať stereo, navigátor alebo videorekordér, fotoaparát, napájací kábel a predlžovací kábel. Možno budete potrebovať aj adaptéry na vzájomné prepojenie káblov. Adaptéry sa často predávajú v súprave s kamerou.

Pred pripojením skontrolujte, či zariadenie, na ktorom sa bude zobrazovať obraz, má konektor pre fotoaparát. Môže vyzerať rôzne, ale najčastejšie sa nazýva cam in. Tu je uvedený postup, ako postupovať.

Stránky: 1 2

Reklama

Všetky signály sú rozdelené do troch skupín.

Informačné. Informujú o činnosti systémov vo vozidle. Alebo informujú o aktivácii určitého režimu konkrétneho komponentu. Napríklad, že sú zapnuté diaľkové alebo hmlové svetlá.
Výstražné. Zobrazujú sa, keď existuje riziko nekritickej poruchy jedného alebo druhého systému. Napríklad, keď sa opotrebovali brzdové doštičky alebo došla kvapalina do ostrekovačov.
Signalizujú závažnú poruchu. Vyskytuje sa, keď sa už niečo pokazilo.
Symboly sa môžu mierne líšiť v závislosti od značky vozidla. Vo všeobecnosti sú však schematicky podobné. Ak máte pochybnosti, pozrite sa do návodu na obsluhu. Sú v ňom popísané všetky typy symbolov tak, ako sa zobrazujú na prístrojových doskách zmluvného modelu.

Stránky: 1 2

Reklama

Výrobcovia automobilov odporúčajú obnovovať podložky každých 20-40 tisíc kilometrov, hoci presnú dobu výmeny nájdete v pláne údržby každého modelu. Čím agresívnejší je štýl jazdy a čím nižšia je kvalita samotných podložiek, tým častejšie to bude potrebné urobiť.

Podložky je potrebné vymeniť, keď sa hrúbka podložky blíži k 2 mm. Je to signalizované niekoľkými znakmi.

Časom sa na podložkách objavia triesky a praskliny. Čím tenšia je časť, tým nepríjemnejší zvuk vydávajú brzdové doštičky pri brzdení. To môže počuť vodič aj ostatní.

Neočakávané správanie bŕzd
Napríklad vozidlo zastaví veľmi prudko, len čo sa vodič dotkne brzdového pedála. Alebo naopak, medzi stlačením pedálu a zastavením je oneskorenie. Alebo vozidlo zvykne brzdiť rýchlejšie.

Stránky: 1 2

Reklama

Ak je dym čierny, palivo sa vo valcoch motora úplne nespálilo alebo je zmes príliš obohatená, t. j. je v nej viac paliva ako vzduchu. Môže to byť spôsobené zlou kvalitou samotného benzínu alebo nafty. Na kontrolu sa oplatí vymeniť stĺpec a značku paliva. Potom skontrolujte, ako sa vozidlo správa a či sa potom zmení farba výfuku.

Ak ide o nesprávny pomer vzduchu a paliva v zmesi, nemusí to vždy súvisieť s poruchami. Môže sa to stať po dlhšom odstavení vozidla bez pohybu v chlade. Keď sa motor zahreje, dym zosvetlí. Ak zostáva tmavý, musíte skontrolovať vzduchový systém motora.

Vzduchu môže byť nedostatok z dôvodu upchatého vzduchového filtra, problémov s turbínou, nesprávne fungujúceho snímača prietoku vzduchu a lambda sondy alebo snímača polohy škrtiacej klapky. Ak chcete zistiť, čo presne nie je v poriadku, musíte ísť do servisného strediska na diagnostiku.

Stránky: 1 2

Reklama